Dziecięce odznaki turystyczne

Czas czytania: 3 minut

Najbardziej znane odznaki turystyczne ustanowione przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) mają już kilkadziesiąt lat. Śmiem twierdzić, że królową pośród nich jest GOT – Górska Odznaka Turystyczna, której historia sięga 1935 roku. Dziecięce odznaki turystyczne powstały trochę później, ale pełnią równie ważną rolę!

Idea odznak jest niezmienna – mają służyć popularyzacji turystyki, być dodatkową motywacją do poznawania kraju, swojej okolicy czy piękna przyrody. Często stanowią pretekst do wyruszenia w mniej znane tereny, do których inaczej byłoby nam zwyczajnie nie po drodze. Stanowią też świetną „kronikę”, tudzież „książkę wypraw”, do której możemy sięgnąć po czasie, próbując sobie przypomnieć szczegóły wyjazdu. Mogą wreszcie być w pewnym stopniu potwierdzeniem doświadczenia posiadacza czy jego obycia z terenem.

My wykorzystywaliśmy książeczkę i pasjonujący fakt wbijania do niej pieczątki (czasem nawet kilkukrotnie) m.in. na naszym wypadzie w Sudety z Teddym – zobacz tutaj.

Odznaki dla dorosłych zdobywa się najczęściej w oparciu mechanizm polegający na poświadczaniu dystansu (GOT, KOT) lub obecności w jakimś miejscu (szczycie, schronisku, bazie noclegowej). Niektóre wymagają potwierdzenia uczestnictwa w jakimś wydarzeniu (Odznaka Imprez na Orientację czy Wysokogórska Odznaka Narciarska). 

Ten ostatni system jest stosowany w odznakach dziecięcych. Pełną listę odznak znajdziecie na stronie Młodzież PTTK, ja przedstawię trzy, które można wpleść w wyprawy z naszym 3-latkiem. Starsze dzieci (częstą dolną granicą jest wiek 8 lat) i młodzież mogą już zdobywać pierwsze stopnie odznak „normalnych”.

Nas interesuje Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK oraz Odznaka Turystyczna Disney i PTTK w dwóch stopniach: Donald i Miki.

Jak zdobywać z dzieckiem odznakę?

Ich uzyskanie jest banalnie proste:

  1. Odbieramy bezpłatną książeczkę w najbliższym oddziale PTTK (wyszukiwarka tutaj) lub tworzymy własną,
  2. „Młody turysta zdobywając odznakę, prowadzi książeczkę DOT PTTK w dowolnej formie. (…) Może w książeczce zbierać ozdobne pieczątki z wycieczek, bilety wstępu, rysunki itp.” reg. odznaki pkt. 5, 6,
  3. Odbywamy 4 wycieczki w min. 2 dyscyplinach spośród: „turystyki pieszej nizinnej i górskiej, rowerowej, kajakowej, narciarskiej, żeglarskiej, jeździeckiej, samochodowo – autokarowej oraz w ramach imprez na orientację„. reg. odznaki pkt. 4; Rodzic powinien tylko pomóc uzupełnić dzienniczek o datę, czas trwania i trasę wycieczki,
  4. Udajemy się z książeczką do oddziału PTTK i weryfikujemy wpisy (warto wcześniej przedzwonić, kiedy uprawniona osoba będzie w oddziale),
  5. Otrzymujemy lub kupujemy znaczek, który maluch może z dumą nosić na plecaku czy gdziekolwiek indziej 🙂

Odznaki DOT i Disney można teoretycznie zdobywać jednocześnie, ale warto je wykorzystać jako kolejne niezależne odznaki i tym samym rozłożyć w czasie radość malucha! 🙂

Jeśli masz wątpliwości, zapoznaj się z regulaminami wybranych odznak dla dzieci:

Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK

Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK
Dziecięca Odznaka Turystyczna PTTK

Odznaki Turystyczne Disney i PTTK

 Odznaka Turystyczna Disney i PTTK Donalda
Odznaka Turystyczna Disney i PTTK Donalda
  Odznaka Turystyczna Disney i PTTK Miki
Odznaka Turystyczna Disney i PTTK Miki

Odznaka Krajoznawcza PTTK Śladami Koziołka Matołka

Odznaka Krajoznawcza PTTK Śladami Koziołka Matołka
Odznaka Krajoznawcza PTTK Śladami Koziołka Matołka

Odznaka PTTK Turystka Juniorka, Turysta Junior

Odznaka PTTK Turystka Juniorka, Turysta Junior
Odznaka PTTK Turystka Juniorka, Turysta Junior

http://www.mlodziez.pttk.pl/dla-was/odznaki

Pełna lista odznak dla dzieci i młodzieży PTTK